728x90.gif

| آی تی فید


var clickyab_ad=clickyab_ad||[];clickyab_ad['id']=7101427884750;clickyab_ad['domain']='zoomtech.ir';clickyab_ad['slot']=27041708061;clickyab_ad['width']=728;clickyab_ad['height']=90;clickyab_ad['responsive']='true';

هفته گذشته، مریخ نورد ناسا تصادفا به یک جسم خاکستری در اندازه یک توپ گلف برخورد کرده بود که اصلا با دیگر سنگ های قرمز-نارنجی معمولی که طور عادی روی سطح مریخ دیده می شوند، شباهت نداشت.

به منظور کشف این سنگ عجیب و فهمیدن آن که از کجا آمده، قرار است به تجزیه و تحلیل ترکیب شیمیایی سنگ بپردازند.

آزمایش ها نشان داده که این شهاب سنگ آهن-نیکل از آسمان مریخ افتاده است. تیم علمی به این شهاب سنگ لقب “Egg Rock” داده اند.

این نوع شهاب سنگ ها در گذشته هم در زمین و هم در مریخ وجود داشته اند اما این اولین باری است که از طیف سنج لیزری تحت عنوان “ChemCam” برای شناسایی سنگ های اینچنینی استفاده شده است.

j

فرآیند “ChemCam” با شلیک پالس (نبض ها)ی لیزری به اشیاء مورد علاقه کار می کند. هنگامی که یک شیء مورد اصابت شلیک لیزری قرار می گیرند بسته به عنصر در حال برافروختن، طول موج ها و رنگ های مختلف الکترون های اطراف اتم های آن به هیجان و تحرک افتاده و نور منتشر می کنند.

با تجزیه و تحلیل نورهای ساطع شده از شهاب سنگ می توان پی برد که از چه چیزی ساخته شده است.

شهاب سنگ مذکور از آهن، نیکل، فسفر و چند عنصر کمیاب دیگر تشکیل شده است. و دانشمندان پس از بررسی های مرتبط به این نتیجه رسیدند که “Egg Rock” سنگ غیر بومی سیاره سرخ می باشد و از هسته های مذاب دیگر سیارک ها آمده است.

دانشمندان گفته اند: “هنگامی که تصویر جدیدی از محل دیگر یافتیم سنگ را تیره، صاف و براق مشاهده کردیم. و متوجه شدیم که این شهاب سنگ در منطقه ای به نام “Murray Formation” در پائین کوه شارپ آمده است.”

شما می توانید جذاب ترین اخبار و مقالات دنیای تکنولوژی را در کانال تلگرام زوم تک دنبال کنید. برای عضویت در این کانال، اینجا کلیک کنید.

var clickyab_ad=clickyab_ad||[];clickyab_ad['id']=7101427884750;clickyab_ad['domain']='zoomtech.ir';clickyab_ad['slot']=52437583142;clickyab_ad['width']=728;clickyab_ad['height']=90;clickyab_ad['responsive']='true';

وبسایت آی تی فید | تخصصی ترین مرکز جمع آوری و ارایه اخبار ، آموزش و مطالب دنیای آی تی و فناوری می باشد . هدف ما در این سایت ارایه برترین مطالب در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی می باشد و سعی ما در این است که از برترین و معتبرترین پایگاههای اینترنتی ایران و جهان جدیدترین اخبار و آموزشها را در اختیار کاربران قرار دهیم و روز به روز بر تعداد منابع ما افزوده خواهد شد .

اخبار آیفون 7


مشاهده منبع خبر
رای:
1
دیجیاتو | آی تی فید
برترین اپلیکیشن ها برای طرفداران فیلم و سینما | آی...

آخرین مطالب ثبت شده را مطالعه نمایید

محبوبترین مطالب

تکنولوژیخودرو قیمت برلیانس H220 هاچ بک چینی جدید سایپا مشخص شد؛ رقیب تازه ای برای پژو 206 ...
احسان علیخانی یکی از شخصیت های محبوب تلویزیونی است که به اندازه محبوبیتش، از او انتقاد هم می شود.او که مجری برنامه پر بیننده ماه عسل است سعی دارد تا با دعوت مهمانانی با سرگذشت عجیب، یک شوی تلویزیونی م...

Apple-ID.png